plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۳
کد مطلب : ۱۵۱۱

ایرنا: کسب و کارهای دانش‌بنیان در زمینه اطلاعات مکانی توسعه می‌یابد

تهران - ایرنا - با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان نقشه‌برداری کشور، کسب و کارهای دانش‌بنیان در زمینه اطلاعات مکانی و مهندسی نقشه‌برداری در کشور توسعه می‌یابد.
plusresetminus
این تفاهم‌نامه میان منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری و مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور به امضا رسید که مهمترین هدف انعقاد این تفاهم‌نامه، مشارکت و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان نقشه‌برداری کشور در حمایت و گسترش کسب و کارهای دانش بنیان در زمینه تجهیزات سامانه‌های نقشه‌برداری و ژئوماتیک توسط فارغ التحصیلان، کارآفرینان، مراکز تحقیقاتی و صاحبان ایده است.

شناسایی، صلاحیت‌سنجی و معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه مکان محور، کمک به اخذ مجوزهای مورد نیاز، نظارت بر نحوه اجرای کارهای تحقیقاتی و پژوهشی و غیره؛ بخشی از تعهدات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این تفاهم‌نامه مشترک است.

منوچهر منطقی در مراسم امضای تفاهم‌نامه گفت: برای توسعه فناوری‌های مکان محور به اطلاعات موجود در سازمان نقشه‌برداری کشور نیاز داریم.

وی افزود: اکنون گروه‌های مختلفی در ستاد توسعه فناوری‌ فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچون خودرو، ریلی و هوایی شکل گرفته است و تمام این گروه ها به دنبال هوشمندسازی خدمات خود هستند.

وی افزود: هوشمندسازی در این حوزه‌ها نیز بدون دسترسی به اطلاعات دقیق مکانی امکانپذیر نیست، بخش بزرگی از این اطلاعات دقیق در سازمان نقشه‌برداری کشور متمرکز است.

به گفته منطقی، ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه تامین تجهیزات، فناوری و خدمات مورد نیاز در حوزه مکان محور به کمک‌ سازمان نقشه‌برداری نیاز دارد.

وی همچنین تصریح کرد: اطلاعات مکان محور یکی از زیر بناهای مورد نیاز برای توسعه حمل و نقل در کشور است، به همین دلیل با کمک شرکت‌های دانش بنیان به دنبال توسعه این فناوری در کشور هستیم.

همچنین مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشهبرداری کشور در این مراسم گفت: سازمان نقشه‌برداری کشور تنها متولی تأمین نقشه‌‌های پایه و اطلاعات مکانی در بخش غیرنظامی در کشور است و برای انجام مأموریت‌های خود به همکاری همه اجزای حاکمیت نیازمند است.

وی اظهار داشت: تحریم‌های ظالمانه نیاز ما را به فناوری‌های روز مبتنی بر ظرفیت‌های داخلی، بیش از پیش ضروری کرده که در این برهه زمانی باید با یک عزم جدی قدم برداریم.

شفیعی گفت: یکی از نیازها و زیربنای استارت‌آپ‌ها استفاده از هوشمندسازی در بخش اطلاعات مکانی است که باید به طور دقیق و با جزئیات به آن بپردازیم.
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.vevfuqeivsfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.vevfuqeivsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی