plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۰
کد مطلب : ۱۷۶۴

فارس: فعال شدن دماوند مورد توجه سازمان نقشه‌‌‌برداری/نماینده تهران: پدیده فرونشست فاجعه آمیز است

فارس: در نشست بررسی پدیده فرونشست ضمن اشاره به خطرات جدی پدیده فرونشست برای استان تهران و مشکلات موجود، بر لزوم توجه و حمایت جدی مسوولان اجرایی و تقنینی کشور برای جلوگیری از گسترش دامنه این پدیده تاکید شد.
فارس: فعال شدن دماوند مورد توجه سازمان نقشه‌‌‌برداری/نماینده تهران: پدیده فرونشست فاجعه آمیز است
plusresetminus
به گزارش خبرگزاری فارس از تهران، نشست بررسی پدیده فرونشست با حضور جمعی از نمایندگان و مسوولان استان تهران پیش از ظهر امروز در محل سازمان نقشه برداری کشور برگزار شد.
مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در این جلسه با اشاره به میزان درگیری بالا استان تهران با پدیده فرونشست اظهار داشت: تهران به جهت برخورداری از مهم‌ترین زیرساخت‌های کشور و جمعیت کثیری که در خود جای داده، یکی از مهمترین مناطق تحت تأثیر پدیده فرونشست است.
وی افزود: سازمان نقشه برداری کشور با بررسی تغییرات ارتفاعی در کل کشور با دقیق‌ترین مدل‌های رقومی به شناسایی فرونشست می‌پردازد تا پس از آن برای مهار و‌ کنترل آن بهترین راه حل ارائه شود.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور بیان داشت: بخش قابل توجهی از تغییرات ارتفاعی پوسته زمین که منجر به فرونشست می‌شود نتیجه کاهش آب سفره‌های زیر زمینی و مرگ تدریجی سرزمین ماست.
شفیعی از لزوم عزم و اراده ملی برای مواجهه با فرونشست سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که مسئولان اجرایی و تقنینی در این باره جدیت لازم را به خرج دهند.

تهران فقط یک ایستگاه ترازیابی دارد/ فعال شدن دماوند مورد توجه سازمان نقشه برداری 
 یحیی جمور معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور نیز در این جلسه اظهار داشت: در کل کشور تنها ۱۴۶ ایستگاه GNSS داریم و فقط یک ایستگاه آن در تهران است! در حالی که پایتخت، زلزله‌خیز و در معرض فرونشست بیش از ۲۰سانتیمتری است.
وی افزود: علاوه بر زمین لرزه، امکان فعال شدن دماوند طی چند سال اخیر نیز مورد توجه سازمان نقشه برداری کشور قرار گرفته است.
معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور ضمن گزارشی از وظایف حاکمیتی این سازمان و مطالعات گسترده آن گفت: اقدامات زیادی می‌توانیم در سازمان نقشه‌برداری کشور انجام دهیم اما حمایت مالی و معنوی لازم صورت نمی‌گیرد و رنج‌نامه‌هایی در اینباره هم نگاشته شده اما مورد توجه مقتضی قرار نگرفته است.

لزوم پیش بینی اعتبار لازم برای بررسی نرخ فرونشست در بودجه ۹۹
طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران نیز در این نشست با تاکید بر لزوم حمایت از این سازمان اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم با برگزاری جلسه‌ای در سازمان برنامه و بودجه، بیشتر به این موضوع بپردازیم تا حمایت لازم جهت تامین بودجه مطالعات بیشتر سازمان نقشه‌برداری و توجه به آن در برنامه‌ریزی برای کشور محقق شود.
وی افزود: با توجه به اهمیت جایگاه حاکمیتی سازمان نقشه برداری کشور در ارائه داده و اطلاعات مکانی، باید طی جلسه‌ای با سازمان برنامه و بودجه کشور مسایل این سازمان به‌عنوان یکی از سازمان های تابعه آن حل و فصل شود. 
نماینده تهران تاکید کرد: لازم است در قانون بودجه ۹۹ برای بررسی نرخ فرونشست در کل کشور اعتبار مورد نیاز به این سازمان تعلق یابد.

نگرانی نماینده تهران از تکرار پلاسکویی دیگر/ نگرانی از حفاری‌های متعدد مترو تهران
فاطمه ذوالقدر نماینده تهران در این نشست با تاکید بر فاجعه‌آمیز بودن این پدیده اظهار داشت: نباید بگذاریم فاجعه دیگری مثل پلاسکو رخ دهد و بعد به فکر چاره‌اندیشی برای آن باشیم.
وی با ابراز نگرانی از حفاری‌های متعدد مترو با توجه به نرخ فرونشست در تهران، افزود: باید با بررسی‌های لازم و دقیق، این حفاریها اصولی و با کمترین اثر مخرب خود بر عمق زمین انجام شود.
نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: کمیسیون عمران مجلس بایستی بیش از پیش به این موضوع توجه نشان دهد و کمیته‌ای که در این‌باره تشکیل داده را فعال کند تا علاج واقعه قبل از وقوع باشد و دیگر شاهد اتفاقات ناگوار حاصل از چنین پدیده‌هایی نباشیم.

تهران فاقد نقشه زیرزمین است
الیاس‌زاده معاون اداره‌کل فنی استانداری تهران نیز در این نشست طی سخنانی گفت: متاسفانه تهران فاقد نقشه زیرزمین است که ناشی از فقدان طرح جامع سرزمین است.
وی با تاکید بر لزوم تهیه نقشه زیرزمین تهران، ادامه داد: این موضوع به استاندار و شهردار تهران نیز اطلاع داده شده است.
معاون اداره کل فنی استانداری تهران تاکید کرد:  تمامی وزارتخانه‌ها به ویژه وزارت نیرو و راه برای انجام فعالیت‌های مکان‌محور خود باید با متکی به مطالعات سازمان نقشه‌برداری کشور پیش روند.
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.mevfuqeaxsfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.mevfuqeaxsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی