plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۷
کد مطلب : ۱۸۰۵

روزنامه شاخه سبز: هشدار مهندس شفیعی نسبت به عواقب فرونشست در کشور

روزنامه شاخه سبز نوشت: رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با اشاره به ارتباط موضوع فرونشست با تغییرات سطح سفره‌های آب زیر زمینی در کشور، از دو هشدار در این باره سخن گفت؛ یکی تهی شدن منابع آب زیرزمینی و دوم مرگ تدریجی زمین.
روزنامه شاخه سبز: هشدار مهندس شفیعی نسبت به عواقب فرونشست در کشور
plusresetminus
مهندس مسعود شفیعی در  جلسه‌ای با حضور نمایندگان تهران در مجلس و نمایندگانی از استانداری و شهرداری پایتخت، گفت: «یکی از موضوعات مهمی که کشور ما را در ابعاد گسترده درگیر کرده موضوع فرونشست است. سازمان نقشه‌برداری کشور متولی بررسی تغییرات مهندسی پوسته زمین از جهت مسطحاتی و ارتفاعی است که از دو دهه پیش به مطالعه این موضوع پرداخته. نتایج حاصل از این مطالعات حاکی از گسترده‌تر شدن دامنه فرونشست در تهران است».

وی با بیان اینکه «شاید ضرورت داشته  باشد که ابتدا این پدیده را بهتر بشناسیم و  بعد برای مهار و کنترلش چاره‌جویی کنیم»؛ افزود: «سازمان نقشه‌برداری کشور در ابتدا نقطه مبدا ارتفاعی کشور یا صفر ابتدایی کشور را تعریف کرده است تا در ادامه آن یا بر اساس آن بتواند وضعیت ارتفاعی دیگر نقاط را هم مشخص کند. بندر شهید رجایی، نقطه صفر ارتفاعی کشور است که ارتفاع دیگر نقاط در کشور بر مبنای آن تعیین می‌شود».

وی با اشاره به اینکه مدل ارتفاعی رقومی که از زمین ایران داریم دقت 5 تا 10 متر دارد، ادامه داد: «مدلی با چنین دقتی در حوادثی مثل سیل و کنترل و مهار آن مناسب نیست؛ بویژه در استان‌هایی که پهنه دشتی گسترده دارند؛ مثل استان‌های خوزستان و گلستان. برای مدیریت و پیش‌بینی پدیده‎هایی همچون سیلاب، نیازمند مدل‌های ارتفاعی با دقت چندسانتیمتر هستیم که متاسفانه در دست نیست و لازم است که واقعا روی آن تمرکز بیشتری شود و یک عزم و اراده ملی وجود داشته باشد که بتوانیم این مولفه را در کشور تدقیق کنیم.»

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: «موضوع  دیگر در خصوص تغییرات ارتفاعی که زمین‌شناسان عنوان می‌کنند ارتباط موضوع فرونشست با تغییراتی است که در سطح سفره‌های آب زیر زمینی در کشور رخ می‎دهد. تغییرات ارتفاعی در کشور ما مربوط به کاهش سطح آب سفره‌های زیر زمینی است. این تغییر ارتفاع دو هشدار را  نمایان می‎کند: یکی اینکه منابع آب ما و ذخایری که شاید میلیون‌ها سال طول کشیده تا جمع آوری شود، در حال تهی شدن و از بین رفتن است. دوم اینکه  سرزمین ما به جهت از دست رفتن منابع آب و نشست زمین و همچنین خلل و فرج خاک، دچار مرگ تدریجی می‌شود. ظرفیت نفوذپذیری خاک به حداقل می‌رسد و همین امر زمین را مستعد می‌کند که آب به صورت روان از روی آن عبور کرده و جذب نشود. به این ترتیب شاهد عواقب و عوارض دیگری خواهیم بود که عمدتا موجب تخریب سرزمین می‌شوند».

شفیعی تاکید کرد: در حال حاضر مهمترین منطقه تحت تاثیر فرونشست در کشور ما، تهران است. با توجه به جمعیت زیادی که در این شهر استقرار دارند، زیر ساخت‌های مهمی که در آن وجود دارد و با توجه به نرخ قابل توجهی که فرونشست در این استان و شهر دارد، سازمان نقشه‌برداری کشور دائما در حال پایش فرونشست تهران است.

در پایان این جلسه رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور، بار دیگر طی سخنانی به دو نکته حائز اهمیت در خصوص تولید داده و اطلاعات مکانی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: نخست افزایش سرعت و جبران نقصان تولید داده‌‌ها و دوم به اشتراک‌گذاری داده‌‌ها. دستگاه‌های مختلفی در حوزه سرزمین مسئولیت‌هایی دارند اما داده‌هایشان را حبس و برای خودشان نگهداری می‌کنند و در اختیار جامعه قرار نمی‌دهند. لازم است موضوع قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات خیلی جدی‌تر توسط مجلس شورای اسلامی دنبال شود تا دستگاه‌ها ملزم به اشتراک داده‎هایشان شوند.

به گفته وی، موضوع زیرساخت ملی داده‌های مکانی یا NSDI می‌تواند این خلا یا ضعف را به میزان خیلی زیادی جبران کند. چرا که زیرساخت مشخصی در این زمینه خواهد بود تا کلیه لایه‌های اطلاعات مکانی در آن به اشتراک گذاشته شده و نحوه‌ی دسترسی به آن مشخص شود. لازم است زیرساختی داشته باشیم که در آن، ابتدا فراداده‌ها به اشتراک گذاشته شوند و وجوه لایه‌های اطلاعات مکانی مشخص شود و بعد بر اساس آن بتوانیم یک برنامه‌ی زمان‌بندی برای به‌اشتراک‌گذاری داده‌ها داشته باشیم. در مورد داده‌های مربوط به تغییرات پوسته‌ زمین، در بعضی شهرداری‌ها یا دستگاه‌های اجرایی دیگر به‌صورت محلی اقداماتی صورت گرفته و ظرفیت‌هایی ایجاد شده که ما کاملا از آن‌ها بی اطلاع هستیم؛ در صورتی که آن‌ها نیز از منابع کشور استفاده می‌کنند و لازم است این سازمان به عنوان یک سازمان مرجع به آن اطلاعات دسترسی داشته باشد. به عبارت دیگر سازمان نقشه‌برداری کشور همانطور که برای ظرفیت‌سازی بیشتر در زمینه تولید داده فعالیت می‌کند باید بتواند از داده‌های تولید شده در دستگاه‌ها و سازمان‌های دیگر نیز استفاده کند تا آن‌ها نیز متفرق و پراکنده باقی نمانند و استفاده حداکثری از آن‌ها صورت پذیرد.
 
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.xdyiw6dctgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.xdyiw6dctgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی