plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۸
کد مطلب : ۱۹۰۳

ایرنا: چالش‌های پیش روی طرح ملی کاداستر اراضی

ایرنا نوشت: مدیر کل مهندسی سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه طرح کاداستر ملی اراضی با چالش‌هایی روبرو است، گفت: تثبیت نکردن برخی نقشه‌های ارسالی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، زمان‌بر بودن بررسی نقشه‌ها در ممیزی ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها و کمبود اعتبارات از مهمترین این چالش‌ها است.
ایرنا: چالش‌های پیش روی طرح ملی کاداستر اراضی
plusresetminus
به گزارش سازمان نقشه برداری کشور، صفدر نیازی در نشست کاداستر اراضی در این سازمان برای رفع چالش‌ها ضمن ارائه پیشنهاداتی، گفت: تامین اعتبار برای سازمان نقشه‌برداری کشور از محل جاری یا تملک دارایی و اهتمام جدی سایر سازمان‌های همکار، می‌تواند برای رفع موانع تأثیرگذار باشد.

بودجه کاداستر کافی نیست 
همچنین مسعود شفیعی رییس سازمان نقشه‌برداری کشور گفت: از سال ۱۳۹۳ سازمان نقشه‌برداری کشور طی توافقنامه‎‌ای همکاری خود را با سازمان امور اراضی کشور آغاز کرد و برای مشارکت در طرح ملی کاداستر اراضی، متعهد به عکسبرداری هوایی از اراضی کشاورزی در استان‌های مختلف شد.

وی ادامه داد: به رغم برخی موانع، عکسبرداری هوایی پوششی از هشت میلیون هکتار از اراضی کشور را به اتمام رساندیم که پس از آن، سایر مراحل نقشه‌برداری از قبیل مثلث‌بندی و تهیه ارتوفتو ادامه دارد. البته همکاری سازمان نقشه‌برداری کشور در اجرای کاداستر، به پیش از تصویب قانون آن برمی‌گردد و در آن زمان این سازمان تمامی نقشه‌های بزرگ‌ مقیاس شهری خود را برای اجرای کاداستر شهری به‌ طور رایگان در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار دادکه به گفته مسوولان سازمان ثبت، بیش از ۷۰ درصد نقشه‌های مورد نیاز شهری از این طریق فراهم شده‌است.

شفیعی با اشاره به یکی از مصوبات جلسه گذشته مبنی بر فراهم کردن زمینه استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای تامین اعتبار و تکمیل طرح کاداستر اراضی کشاورزی، افزود: با توجه به اینکه سازمان امور اراضی بودجه اختصاصی خود را به‌ طور کامل از سازمان برنامه و بودجه کشور، دریافت کرده‌ است، مراحل تامین منابع مالی تکمیل این طرح از محل منابع صندوق توسعه ملی می‌تواند از طریق وزارت جهاد کشاورزی پیگیری شود.

وی خاطر نشان کرد: با بررسی آمار و ارقام از آخرین وضعیت میزان پیشرفت طرح کاداستر اراضی در می‌یابیم که کارهای بزرگی در سازمان نقشه‌برداری کشور به انجام رسیده است که در مقایسه با بودجه‌ای که به دیگر سازمان‌ها برای انجام این طرح اختصاص داده شد، این سازمان با در اختیار داشتن کمترین اعتبار، بزرگترین قسمت‌های اجرایی طرح را پیش برده است؛ به نحوی که با بهره‌مندی از اعتباری حدود ۱۰۰ میلیارد ریال، بر مبنای تعرفه‌های سنوات گذشته خدماتی به ارزش بیش از ۳۰۰میلیارد ریال ارائه کرده است. محصولات مرتبط با این طرح برای کشور باقی خواهد ماند؛ این طرح ملی زمینه‌ای است برای اینکه اتفاقات ماندگاری برای کشور رخ دهد.

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن اشاره به دغدغه‌های دستگاه‌های مسوول در اجرای این طرح، از همه مسوولان اجرایی کاداستر اراضی خواست تا با یکپارچگی و هماهنگی برای رفع آنها چاره‌اندیشی کنند.

وی خاطر نشان کرد: طرح کاداستر اراضی شاید برای رفع نیاز موردی در حوزه تعیین حدود اراضی کشاورزی و ملی بر پایه مبانی حقوقی باشد، اما نتیجه این طرح محصول با ارزش افزوده ماندگار برای کشور خواهد بود.

رییس سازمان نقشه‌برداری کشور از آمادگی فنی دو فروند از هواپیماهای سازمان برای عکسبرداری هوایی خبر داد و دراین باره گفت: با ابلاغ برخی مقررات جدید از سوی سازمان هواپیمایی کشوری در سال ۱۳۹۸، در سال جدید اقدامات زیادی برای تداوم اعتبار گواهینامه‌های پروازی ناوگان هوایی سازمان نقشه‌برداری کشور صورت گرفته است که امیدوارم نتایج آن به توسعه فعالیت‌های عکسبرداری هوایی در کشور بیانجامد.

شفیعی در بخش دیگری از این جلسه درباره عملیات نظارت بر نقشه‌های تولید شده برای طرح کاداستر گفت: متناسب با نیازهای جدید کشور در حوزه نقشه‌برداری، دستورالعمل‌های نظارت سازمان نقشه‌برداری نیز در حال به‌روز رسانی است و در این باره با هماهنگی امور نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور، صلاحیت‌های جدیدی برای فعالیت‌های مشاوران پیش‌بینی خواهد شد.

وی به ادامه روند همکاری سازمان نقشه‌برداری کشور به منظور تدقیق نقشه‌های سازمان جنگل ها و مراتع اشاره کرد و درباره چارچوب‌های مرجع مختصاتی مسطحاتی و ارتفاعی کشور گفت: سازمان نقشه‌برداری کشور، دستگاه متولی ملی اعلام شاخص‌ها و استانداردهای حوزه نقشه و اطلاعات مکانی است. در همین راستا با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم در ارتباط هستیم تا داده‌های سامانه شمیم را به‌صورت برخط و دائمی، پردازش کرده و در اختیار عموم بهره‌برداران قرار دهیم. همچنین یکپارچه شدن داده‌های این سامانه و سامانه تعیین موقعیت آنی سازمان نقشه‌برداری کشور باعث ایجاد یک شبکه فراگیر و پُرکاربرد برای کشور خواهد شد.

شفیعی در ادامه گفت: در تعیین نقاط ارتفاعی و خط مبنای ساحلی باید یک مرجع واحد در کشور داشته باشیم و یک رقم واحد اعلام شود. اکنون نقطه صفر ارتفاعی کشور در بندر شهید رجایی(بندر عباس) قرار دارد که ایستگاه آن توسط سازمان نقشه‌برداری کشور ایجاد شده و مدیریت می‌شود. همچنین در حد فاصل بین اراضی منابع طبیعی و ملی و اراضی کشاورزی، باید نقشه‌ها با یک مقیاس واحد تهیه شده باشند تا از تداخل مرزها جلوگیری شود. این موضوع را با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان امور اراضی کشور در میان گذاشتیم و حتما در این باره برای جلوگیری از مشکلات فنی، همکاری لازم را خواهیم داشت.
 
اعلام همکاری سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح 
همچنین امیرسرتیپ دوم فخری؛ ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص تجهیزات و امکانات در اختیار سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح برای همکاری در اجرای طرح حدنگار اعلام آمادگی کرد. وی خصوصاً با اشاره به پهپادهای در اختیار نیروهای مسلح، استفاده از آنها را برای مقاصد فتوگرامتری پیشنهاد کرد.
 
فخری خاطرنشان کرد: تجهیزاتی که با استفاده از آنها چنین پروژه‌هایی انجام می‌شود، امکانات ملی محسوب می‌شوند که کشور برای نگهداری از آنها هزینه می‌کند. بنابراین باید به‌ منظور پیشبرد اهداف ملی از آنها استفاده کرد.
 
لزوم اجرایی شدن پیشنهادات سازمان بازرسی کل کشور در اجرای طرح کاداستر
در این جلسه سید حسن میری قلعه‌ سری؛ بازرس قضایی دارای ابلاغ خاص از قوه قضائیه (نماینده سازمان بازرسی کل کشور) برای اجرایی شدن هر چه بهتر و سریع‌تر مصوبات و پیشنهادات سازمان بازرسی، در هریک از موارد، داشتن زمان‌بندی و اعتبارات مشخص را لازم دانست.

وی افزود: با توجه به در نظر گرفتن امکانات موجود در کشور و بودجه لازم باید پس از اعلام هر مصوبه‌ای برای انجام کاداستر اراضی، اجرایی شدن و یا نشدن آنها از همان ابتدای تصویب مشخص شود تا پس از بررسی‌های کامل، قانونی شود. طرح کاداستر که مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و به‌ عنوان یک ماده در برنامه ششم توسعه نیز به تصویب رسیده، با طی این مراحل، به شکل قانون و تکلیف ملی دنبال می‌شود.
این نشست با حضور مسعود شفیعی؛ رییس سازمان نقشه‌برداری کشور، سید حسن میری قلعه‌سری؛ بازرس قضایی دارای ابلاغ خاص از قوه قضاییه (نماینده سازمان بازرسی کل کشور)، خسرو شهبازی؛ سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، امیر سرتیپ دوم مجید فخری رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان امور اراضی کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، و جمعی از مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور در محل سالن خلیج فارس این سازمان برگزار و آخرین وضعیت اجرای قانون کاداستر(حدنگار) بررسی شد.
 
تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdce.78zbjh8ox9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.78zbjh8ox9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی