کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

ایرنا:کارشناس زمین شناسی: دلیل خشکی دریاچه ارومیه احداث ۶۰ هزار حلقه چاه اطراف آن است

خبرگزاری ايرنا , 29 بهمن 1398 ساعت 15:59

ایرنا نوشت: کارشناس زمین شناسی گفت: دریاچه ارومیه به دلیل سدها خشک نشده بلکه به خاطر احداث ۶۰ هزار حلقه چاه برای برداشت آب‎های زیرزمینی خشک شده و سطح دریاچه پایین آمده است.


محمدجواد بلورچی روز سه شنبه در نشست تخصصی فرونشست زمین (پایش و پهنه بندی مخاطرات) در سازمان نقشه برداری کشور  اظهار داشت: ۹۷ درصد شهرهای کشور در معرض زلزله هستند.

وی با بیان اینکه توان مهندسی بر توان زمین غلبه نمی‌کند و باید سازگاری با زمین را بیاموزیم، ادامه داد: زمین فرونشست کرده و ما فقط نشست تخصصی تشکیل می‌دهیم، نباید به دنبال اعتبار باشیم.

بلورچی اظهار داشت: وزارت کشاورزی مسؤول افزایش کشاورزی در کشور است و آب بیشتری استفاده می‌کند و وزارت نیرو متولی تامین انرژی کشور است و مانع از برداشت بی رویه از آب‌ها می‌شود، بنابراین باید این تضادها رفع شود.

بلورچی تاکید کرد: سازمان نقشه برداری کشور نخستین بار هشدار داد که کنار پایتخت، خطر فرونشست نهفته است و پس از آن بود که توجهات به این موضوع جلب شد.

این کارشناس زمین شناسی عنوان کرد: فرونشست بدون بازگشت است. اگر یک دهه پیش مقابله با این پدیده را آغاز کرده بودیم خیلی از دشت‎ها را می‎توانستیم از مرگ نجات دهیم.
 


کد مطلب: 2104

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/resaneha/2104/ایرنا-کارشناس-زمین-شناسی-دلیل-خشکی-دریاچه-ارومیه-احداث-۶۰-هزار-حلقه-چاه-اطراف

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir