plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۷
کد مطلب : ۲۳۵۶

ایسنا: سابقه ۳۷۰۰ ساله ایران در بهره برداری از نجوم برای نقشه برداری

ایسنا نوشت: مدیر کل نقشه‌برداری هوایی و فضایی سازمان نقشه‌برداری با اشاره به وابستگی علم نجوم و نقشه‌برداری گفت: ایرانیان از دیرباز علاوه بر استفاده از نجوم در تعیین طول و عرض جغرافیایی، دارای تقویم نجومی نیز بودند.
ایسنا: سابقه ۳۷۰۰ ساله ایران در بهره برداری از نجوم برای نقشه برداری
plusresetminus
مهندس صادق نائینی در نشست تخصصی نجوم ژئودزی با تاکید بر اینکه از گذشته های دور، حوزه‌های نقشه برداری و نجوم رابطه تنگاتنگی داشته اند، افزود: این موضوع در کتاب هایی که از بزرگانی چون فردوسی منتشر شده نیز اشاره شده است.

وی ادامه داد: در زمان های گذشته حاکمان ایران که در آن زمان گستره آن از هند تا مدیترانه کشیده شده بود نیاز به نقشه برداری داشتند و برای این کار از علم نجوم برای تعیین عرض و طول جغرافیایی استفاده می شد.

نائینی با بیان اینکه بهره‌برداری از نجوم برای تعیین طول و عرض جغرافیایی در ایران قدمت ۳ هزار و ۷۰۰ ساله دارد، اظهار کرد: ایران از سالیان گذشته دارای تقویم خورشیدی بوده است.

مدیر کل اداره نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان نقشه برداری با اشاره به کاربردهای نجوم در کشاورزی یادآور شد: تعیین زمان شروع کشت برای کشاورزان بسیار مهم است از این رواز موقعیت ستارگان برای شروع زمان کشت استفاده می کردند.
 
مرجع : ایسنا
https://www.ncc.gov.ir/vdch.mnit23nx-ftd2.html
ncc.gov.ir/vdch.mnit23nx-ftd2.html