Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۷
کد مطلب : ۲۳۸۷

روزنامه شاخه سبز: «گسل لار» عامل زوج زلزله ۲۰ خرداد بیرم فارس

روزنامه شاخه سبز نوشت: دکتر حمیدرضا نانکلی رییس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه‌برداری کشور با اشاره به دو زلزله بیستم خرداد ماه با بزرگی ۵/۱ و ۵/۷ ریشتر در بیرم استان فارس با عمق ۱۰ و۱۱ کیلومتر گفت: «رژیم تکتونیکی این منطقه فشارشی است که از میدان کرنش شبکه ژئودینامیک سازمان نقشه‌برداری کشور بدست آمده و نتایج حاصل از حل مکانیزم کانونی نیز فشارش را نشان می‌دهد».
روزنامه شاخه سبز: «گسل لار» عامل زوج زلزله ۲۰ خرداد بیرم فارس
plusresetminus
وی افزود: «این منطقه دارای گسل‌های ممتدی است که در امتداد چین خوردگی‌های زاگرس قرار دارند و دارای جهت شمال غرب- جنوبی شرقی هستند. این منطقه در محل و زون برخورد دو صفحه عربی و اوراسیا است و زون لرزه خیزی دارد که نرخ همگرایی این دو صفحه ۲۲ میلیمتر در سال است و از مدل حرکت کشور بر اساس شبکه ایستگاه های دائمی و ژئودینامیک کشور بدست آمده است».

رییس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان اینکه فاصله زمانی بین این دو زلزله یک ساعت و ده دقیقه بوده، ادامه داد: «ویژگی که دراین زلزله دوقلو یا زوج زلزله وجود دارد، این است که شوک اصلی به دو قسمت تقسیم شده که با یک فاصله کوتاه به صورت استراحت و‌آرام از هم جدا شده‌اند. ویژگی دیگری که در این زلزله دوقلو وجود دارد این است که کانون‌های آنها با هم همپوشانی دارند».

نانکلی با اشاره به اینکه در این زمین لرزه دوقلو، هر کدام از این لرزه‎ها از هم ‌مستقل هستند؛ خاطرنشان کرد: «زلزله اول باعث تحریک و ایجاد زلزله دوم نشده است. تا کنون ۱۶ پس لرزه در این منطقه ثبت شده که بزرگترین آنها ۴ ریشتر بوده .شکل موج‌های لرزه‌ای در هر دو تقریبا یکسان است زیرا از همان منطقه گسیختگی و میدان تنش ناشی می‌شود».

به گفته وی، علت این زمین لرزه‌ها ناهنجاری‌هایی پوسته، بریرها در صفحه گسلی که سدی برای جلوگیری از گسیختگی هستند و خم و انحنای گسل که به طور موقت مانع گسیختگی شده بود؛ هستند. تنش تکتونیکی برای ایجاد زلزله بیرم 30MP  باتوجه به طول گسل محاسبه شده است. میزان افت تنش در این زمین لرزه 6MP بود.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcb.wb5urhbfziupr.html
ncc.gov.ir/vdcb.wb5urhbfziupr.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1