plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۲
کد مطلب : ۲۴۵۴

روزنامه شاخه سبز: گام‌های اجرایی تولید اطلس آب در سازمان نقشه‌برداری کشور به همت مدیریت کارتوگرافی و اطلس‌های ملی

روزنامه شاخه سبز نوشت: مدیریت کارتوگرافی و اطلس‌های ملی سازمان نقشه‌برداری کشور در نظر دارد «اطلس ملی آب» که از اطلس‌های تخصصی است را برای اولین بار تهیه و تدوین کند. این اطلس شامل شش فصل است که عبارتند از «تاریخچه آب در ایران»، «اقلیم»، «منابع آب»، «سازه‌های آبی»، «مصارف و اقتصاد آب» و «آب و فاضلاب».
روزنامه شاخه سبز: گام‌های اجرایی تولید اطلس آب در سازمان نقشه‌برداری کشور به همت مدیریت کارتوگرافی و اطلس‌های ملی
plusresetminus
اطلس‌ها مجموعه‌هایی مدون و مجلد از نقشه‌ها، نمودارها، تصویرها و گزارش‌های مربوط به یک یا چند موضوع هستند که با نظمی ویژه و دقیق‌ترین روش‌ها تهیه می‌شوند. اطلس‌ها به‌خوبی می‌توانند جایگزین ده‌ها جلد کتاب و هزاران برگ گزارش فنی شوند و رئوس برنامه‌ها و تصمیم‌گیری‌ها را روشن‌تر از هر واسطه اطلاعاتی دیگری بیان کنند. در میان انواع اطلس‌ها، اطلس‌های ملی هر کشور جایگاه و اهمیتی ویژه دارند.

با توجه به تغییر شرایط اقلیمی ایران و کاهش بارندگی‌ها طی سال‌های اخیر، موضوع مدیریت منابع و مصارف آب که یکی از شاخص‌های مهم توسعه پایدار است، مورد توجه مسئولین برنامه‌ریزی کشور قرار گرفته است. بالطبع تهیه اطلس و نمایش گرافیکی شاخص‌های این حوزه، می‌تواند در فرآیند تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری مدیران مذکور بسیار موثر واقع گردد.

مدیریت کارتوگرافی و اطلس‌های ملی سازمان نقشه‌برداری کشور در نظر دارد «اطلس ملی آب» که از اطلس‌های تخصصی است را برای اولین بار تهیه و تدوین کند. این اطلس شامل شش فصل است که عبارتند از «تاریخچه آب در ایران»، «اقلیم»، «منابع آب»، «سازه‌های آبی»، «مصارف و اقتصاد آب» و «آب و فاضلاب».

فصل پایانی این کتاب که شامل «آمار و اطلاعات آب و فاضلاب شهری» و «آمار و اطلاعات آب و فاضلاب روستایی» است و بر اساس آخرین اطلاعات تا سال 97 تدوین شده، به پایان رسیده و دیگر بخش‌ها نیز تا حدودی به سرانجام رسیده‌اند. اما هنوز مجموعه کامل این اطلس نهایی نشده و از سوی سازمان نقشه‌برداری کشور به چاپ نرسیده است.

مدیریت کارتوگرافی و اطلس‌های ملی، بخش‌های مختلف «اطلس ملی آب» که تاکنون توسط اداره اطلس‌های ملی این مدیریت تهیه شده را در معرض دید کاربران قرار داده که در لینک زیر قابل مشاهده است.
  www.ncc.negarhost.com/fa/news/2370/preview
مرجع : روزنامه شاخه سبز
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.n9xrak9ttpr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.n9xrak9ttpr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی