plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۵
کد مطلب : ۷۰۷

ایرنا: کیفیت نقشه‌برداری در کشور ارتقا می یابد

رئیس سازمان نقشه برداری و عضو کمیته ملی هیدروگرافی از نظارت این سازمان بر فرآیند انجام نقشه برداری در کشور خبر داد و گفت: با رویکرد جدید سطح کیفی نقشه برداری ارتقا می یابد.
plusresetminus
به گزارش ایرنا، «مسعود شفیعی» در مراسم روز جهانی هیدروگرافی که در سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد، گفت: سازمان نقشه برداری رویکرد جدیدی را دنبال می‌کند که منجر به کیفی شدن امر نقشه برداری در کشور شود.
وی با بیان اینکه نظارت بر فعالیت نقشه برداری در کشور نیز جز وظایف سازمان نقشه برداری است و نهادی از بیرون بر فعالیت ما نظارت ندارد، گفت: تاکنون قراردادهایی که بین حاکمیت با بخش خصوصی (شرکت‌های مشاور نقشه برداری) انجام می‌شد با نظارت میدانی و کارگاهی انجام می‌شد که کمتر باعث ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های نقشه برداری بود.
وی ادامه داد: مدتی است روی این موضوع تمرکز کرده‌ایم که اولاً باید دامنه شمول این نظارت افزایش یابد و به قراردادهای کارفرما با مشاوران ذی صلاح نظارت بیشتری شود تا سطح کیفی برنامه‌های نقشه برداری که هیدروگرافی بخشی از آن است، ارتقا یابد؛ از سوی دیگر باید موضوع نظارت به یک فرهنگ ملی در ارائه کار کیفی در حوزه نقشه برداری تبدیل شود.
به گفته شفیعی اکنون با رویه‌های متعارضی در بخش نقشه برداری در کشور مواجه هستیم که با افزایش نظارت حاکمیت بر بخش خصوصی می‌توان به استاندارد مشخصی در نقشه برداری رسید.
وی به رونمایی از چارچوب نظارتی جدید سازمان نقشه برداری اشاره کرد و گفت: بر این اساس با تشکیل بخشی به عنوان (نظارت و کنترل کیفی) در سازمان نقشه برداری از طریق فعالان خود عرصه فرایند انجام نقشه برداری در کشور کاملاً اصلاح می‌شود.
به گفته شفیعی گزارش‌های بخش کیفی این سازمان از این به بعد مبنای تأیید روند درست نقشه برداری توسط شرکت‌های خصوصی خواهد بود.
سازمان بین‌المللی هیدروگرافی بر این باور است که هیدروگرافی می‌تواند اساس توانمندی تمام فعالیت‌های بشر در سطح، زیر سطح یا بستر دریا و یک عامل غیر قابل انکار در پایش و نظارت، مدیریت و حاکمیت شایسته و مناسب در دریاها و آبراهه‌ها باشد.
در حال حاضر تنها عمق ۱۰ درصد از مجموع دریاها، اقیانوس‌ها و آبراهه‌های جهان به صورت مستقیم اندازه‌گیری شده است.
آمار و ارقام سازمان بین المللی هیدروگرافی حاکی از آن است که حداقل ۵۰ درصد آب‌های سواحل جهان یا مورد عمق سنجی قرار نگرفته‌اند یا به طور ناقص آبنگاری شده‌اند.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdchtqnqd23nv.ft2.html
ncc.gov.ir/vdchtqnqd23nv.ft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی